Çocuğumla Uyumlanıyorum

YENİ

Çocuğumla Uyumlanıyorum

14 Ekim'de başlıyor

Birlikte neler yapabiliriz? 

 

 • Güvenli aile ortamını besleyen nitelikler nedir?

 • Beden dilinin bize söylediklerini görebilmek için basmakalıp etiketlerin arkasına bakabilmek.

 • Çocukların kendilerini evlerinde, güvende ve desteklenmiş hissetmeleri için yardımcı olabilmek. 

 • Gereksiz suçluluk ve sorumluluktan ziyade duygusal direnç konusunda temel bir anlayışa ve büyük resmi görmemize izin veren gelişimsel bir perspektiften bakabilmek.

 • Çocuklarımızın sinyallerini okumayı öğrenmek, onları desteklemek için çökmeyi veya öfke nöbetlerini beklemek zorunda değiliz.

 • Çocukların davranışlarını anlamak için daha fazla seçenek sunan yeni bir yol keşfetmek.

 • Çocuklarımızın gelecekteki yaşamları için öğrenme alanı olan günlük zorluklara özerklik geliştirmelerine yardımcı olabilmek.

 • ‘’En az yarım saat çocuğunuzla orada mevcut olarak vakit geçirin’’ peki nasıl bir yarım saat? Zorlukları birlikte karşıladığımız, gelişime destek verdiğimiz, birlikte öğrendiğimiz ve o anda olan sürprizleri birlikte anlamlandırdığımız yarım saate biraz daha yakından bakacağız. 

 • Yaklaşmak için sağlıklı sınırlar nasıl koyabilir ve birlikte uygulayabiliriz? 

 • Gün içerisinde çocuğun onlarca kez tamamladığı: yapıcı, yapıcı olmayan ve entegrasyon içeren döngülere nasıl destek olabiliriz? 

 • Çocuklar ilginç bir şeyler yaparken değil en çok disorganize olduklarında (öz düzenleme yapamadıklarında) bize ihtiyaç duyuyorlar. Duygular çok büyük, duygularla uğraşmak kolay değil. Nasıl büyük bir konteyner olup tüm duyguları kapsayabiliriz?

 

Tüm oturum kayıtları program bittikten sonraki 1 ay süresince de yeniden izleme için kayıtlı olacaktır.

 

1.Buluşma:

Uyumlamanın bileşenleri nelerdir?  

‘’Şu andaki biz’’: 

Bu modülde tüm ailenin büyümesi ve sağlıklı ilişkiler geliştirmesi için nasıl güvenli bir alan oluşturabileceğimizi araştıracağız. Aynı zamanda birbirimizle yargıda bulunmanın ne anlama geldiğine dair anlayışımızı artıracağız ve en güçlü anın “Şu andaki biz”i kucaklayacağız.

2.Buluşma:

Uyumlanmanın bileşenlerinde derinleşmek: 

Güvenli bir ortamı besleyen, ailede herkesin duyulmasını, görülmesini ve saygı duyulmasını sağlayan bileşenleri nasıl kullanabileceğimizi gösteren uyumlama bileşenlerinin her birine detaylı bakacağız.

 

3.Buluşma:

Bu modülde, öz düzenlemeyi destekleyen anlamlı aktiviteleri iyileştirmek için anahtar bileşenleri araştırıyoruz: 

Çocuklar stres ve çatışma esnasında bilgiyi nasıl işliyorlar ve uyuma yönelik yaklaşımların çocuğun öz düzenlemesindeki rolü nedir? 

Stresi işleme kanallarına dayalı rehberlik nasıl yapabiliriz? 

 

4.Buluşma:

Akıllı bir yapı oluşturmak: 

Bu modülde buluşmalarda öğrendiklerimizi nasıl entegre edeceğimize daha yakından bakacağız.

günlük yaşamda anlamlı aktiviteler ve dinamik sınırlar oluşturmayı, ailemizin ihtiyaçları için günlük planlar oluşturmayı derinleştireceğiz.

 

Ne zaman? 

14 Ekim başlangıçlı yeni gruba erken ödeme indirimi ile ön kayıt yaptırmak farkindalikcemberi@gmail.com adresine yazabilirsiniz. 

Erken ödeme indirimi Eylül sonuna kadar geçerlidir.

Buluşma tarihleri: 14, 23, 28 Ekim ve 4 Kasım, 22.00-23.30 saatleri arasında gerçekleştirilecektir.

 

Nerede:

Online olarak internet üzerinden, Zoom programı aracılığıyla gerçekleştirilecektir. 

 

Buluşmalardan herhangi birine katılamazsınız:

Ayrıca katılımcılara bir e-öğrenme platformu sunulmaktadır. Bu platform aracılığıyla katılımcılar, katılmadıkları buluşmaların videolarını izleyebilirler, soru-cevap, destek için bu platformu kullanabilirler. Platform ile ilgili detaylı bilgi ilk buluşma sonrası paylaşılacaktır.

‘Çocuğumla Uyumlanıyorum’ katılımcı yorumları:

 

‘Çocuğumla Uyumlanıyorum programının ilk günü bile bana gerçekten çok iyi geldi, tekrar teşekkürler. Okurken bazı kavramların içi boş kalabiliyordu; uyumlanma, konteyner olmak, duyguları kapsamak gibi. Artık bunları daha rahat anlayabiliyorum.

 

Çatışma anlarında ve zorlandıkları anlarda çocuklarıma (5 ve 3 yaş) karşı sabırsız ve öfkeli bir tutum sergiliyordum; programa katılma niyetim bu tutumu sakin ve onları anlayabilen bir tutuma dönüştürmekti. Sizden öğrendiklerim ile sıcağı sıcağına başarabildim diyebilirim. Yapıcı, yıkıcı ve entegrasyon döngüsünü öğrendikten sonra gölge alana bakış açımın normalleşmesi ile her şeyi çok daha sakin karşılamaya başladım. Neden böyle yapıyorlar sorusu aklımdan silinmiş oldu. Döngülerini gözlemliyor ve artık davranışlarını, altındaki sebepleri anlamlandırabiliyorum.’ Zeynep

 

Kayıt için iletişim:

Kayıt için farkindalikcemberi@gmail.com adresi ile bağlantıya geçebilirsiniz.

©2018 Gunes Ulus

 • Instagram Sosyal Simge