Çocuğumla Uyumlanıyorum

YENİ

Çocuğumla Uyumlanıyorum

11 Şubat'ta başlıyor

Birlikte neler yapabiliriz? 

 

 • Güvenli aile ortamını besleyen nitelikler nedir?

 • Beden dilinin bize söylediklerini görebilmek için basmakalıp etiketlerin arkasına bakabilmek.

 • Çocukların kendilerini evlerinde, güvende ve desteklenmiş hissetmeleri için yardımcı olabilmek. 

 • Gereksiz suçluluk ve sorumluluktan ziyade duygusal direnç konusunda temel bir anlayışa ve büyük resmi görmemize izin veren gelişimsel bir perspektiften bakabilmek.

 • Çocuklarımızın sinyallerini okumayı öğrenmek, onları desteklemek için çökmeyi veya öfke nöbetlerini beklemek zorunda değiliz.

 • Çocukların davranışlarını anlamak için daha fazla seçenek sunan yeni bir yol keşfetmek.

 • Çocuklarımızın gelecekteki yaşamları için öğrenme alanı olan günlük zorluklara özerklik geliştirmelerine yardımcı olabilmek.

 • ‘’En az yarım saat çocuğunuzla orada mevcut olarak vakit geçirin’’ peki nasıl bir yarım saat? Zorlukları birlikte karşıladığımız, gelişime destek verdiğimiz, birlikte öğrendiğimiz ve o anda olan sürprizleri birlikte anlamlandırdığımız yarım saate biraz daha yakından bakacağız. 

 • Yaklaşmak için sağlıklı sınırlar nasıl koyabilir ve birlikte uygulayabiliriz? 

 • Gün içerisinde çocuğun onlarca kez tamamladığı: yapıcı, yapıcı olmayan ve entegrasyon içeren döngülere nasıl destek olabiliriz? 

 • Çocuklar ilginç bir şeyler yaparken değil en çok disorganize olduklarında (öz düzenleme yapamadıklarında) bize ihtiyaç duyuyorlar. Duygular çok büyük, duygularla uğraşmak kolay değil. Nasıl büyük bir konteyner olup tüm duyguları kapsayabiliriz?

 

Tüm oturum kayıtları program bittikten sonraki 1 ay süresince de yeniden izleme için kayıtlı olacaktır.

 

1.Buluşma:

Uyumlamanın bileşenleri nelerdir?  

‘’Şu andaki biz’’: 

Bu modülde tüm ailenin büyümesi ve sağlıklı ilişkiler geliştirmesi için nasıl güvenli bir alan oluşturabileceğimizi araştıracağız. Aynı zamanda birbirimizle yargıda bulunmanın ne anlama geldiğine dair anlayışımızı artıracağız ve en güçlü anın “Şu andaki biz”i kucaklayacağız.

2.Buluşma:

Uyumlanmanın bileşenlerinde derinleşmek: 

Güvenli bir ortamı besleyen, ailede herkesin duyulmasını, görülmesini ve saygı duyulmasını sağlayan bileşenleri nasıl kullanabileceğimizi gösteren uyumlama bileşenlerinin her birine detaylı bakacağız.

 

3.Buluşma:

Bu modülde, öz düzenlemeyi destekleyen anlamlı aktiviteleri iyileştirmek için anahtar bileşenleri araştırıyoruz: 

Çocuklar stres ve çatışma esnasında bilgiyi nasıl işliyorlar ve uyuma yönelik yaklaşımların çocuğun öz düzenlemesindeki rolü nedir? 

Stresi işleme kanallarına dayalı rehberlik nasıl yapabiliriz? 

 

4.Buluşma:

Akıllı bir yapı oluşturmak: 

Bu modülde buluşmalarda öğrendiklerimizi nasıl entegre edeceğimize daha yakından bakacağız.

günlük yaşamda anlamlı aktiviteler ve dinamik sınırlar oluşturmayı, ailemizin ihtiyaçları için günlük planlar oluşturmayı derinleştireceğiz.

 

Ne zaman? 

6 Ocak başlangıçlı yeni gruba erken ödeme indirimi ile kayıt yaptırmak farkindalikcemberi@gmail.com adresine yazabilirsiniz. 

Buluşma tarihleri: 11, 20, 27 Şubat ve 6 Mart 22.00-23.30 saatleri arasında gerçekleştirilecektir.

 

Nerede:

Online olarak internet üzerinden, Zoom programı aracılığıyla gerçekleştirilecektir. 

 

Buluşmalardan herhangi birine katılamazsınız:

Ayrıca katılımcılara bir e-öğrenme platformu sunulmaktadır. Bu platform aracılığıyla katılımcılar, katılmadıkları buluşmaların videolarını izleyebilirler, soru-cevap, destek için bu platformu kullanabilirler. Platform ile ilgili detaylı bilgi ilk buluşma sonrası paylaşılacaktır.

‘Çocuğumla Uyumlanıyorum’ katılımcı yorumları:

 

‘’Bu 4 haftalık süreçte kesinlikle farkındalığım arttı. Olaylara bakış açım tamamen değişti. Özellikle niyetini sorgulamak anlık yaşadığımız krizleri neredeyse minimuma indirdi. Çatışmanın anormal değil duygusal gelişimi için var olması gereken bir şey olduğunu anlamam, çatışmanın bir sorun ve düzeltilmesi gereken bir şey olması“ düşüncencesinden tamamen sıyrılmamı sağladı.’’

Sezin

 

'Salı günkü Çocuğumla Uyumlanıyorum programının ilk günü bile bana gerçekten çok iyi geldi, tekrar teşekkürler. Okurken bazı kavramların içi boş kalabiliyordu; uyumlanma, konteyner olmak, duyguları kapsamak gibi. Artık bunları daha rahat anlayabiliyorum. Çatışma anlarında ve zorlandıkları anlarda çocuklarıma karşı sabırsız ve öfkeli bir tutum sergiliyordum; programa katılma niyetim bu tutumu sakin ve onları anlayabilen bir tutuma dönüştürmekti. Sizden öğrendiklerim ile sıcağı sıcağına başarabildim diyebilirim. Gölge alana bakış açımın normalleşmesi ile her şeyi çok daha sakin karşılamaya başladım. Neden böyle yapıyorlar sorusu aklımdan silinmiş oldu. Döngülerini gözlemliyor ve artık davranışlarını, altındaki sebepleri anlamlandırabiliyorum.'’

Zeynep

 

‘’Bir çok konuda farkındalığım arttı. Gözlemlemek, durmak, mevcut olmak, niyetine odaklanmak kavramlarının içini doldurduk. Döngüler kavramını ilk kez duydum ve gözlemleme fırsatım oldu. Gölge alana geçişlerine önceden öfkelenirken şimdi empati ve anlayışla yaklaşıyorum. Aynılık ve farklılık kavramlarını öğrendim ve mümkün olduğunda kızımla dengede kalmaya çalışarak daha iyi bir iletişim kurduk.’’

Saadet

 

‘’Çok kıymetli bir şeyi kattı durmayı ve sadece gözlemleyebilmeyi ayrıca kriz anlarındaki yaşadığım gerginliğin altında yatan sebepleri farkettirdi. Ayrıca verilen tüm bilgiler çok kıymetliydi her bir ödevi yaparken çocuğumla dahada yakınlaştım ve onunla daha kaliteli zaman geçirmeye başladık. Az ama öz zaman geçiriyoruz.’’

Semra 

 

‘’Anda nasıl kalabilirim ve çocuğum bir duygu yaşıyorken ona o alanı nasıl tutabilirim? Sürekli müdahale etmek yerine yanında olarak o duygudan geçmesini sağlayabilmek benim farkındalıklarımdan birkaçı oldu. Bir de tabi ki yetişkin olarak bir zamanlar çocuk oldugumuzu düşünürsek kendi çocukluğunuza dair nelerin eksik kaldığını anlamamızı sağlayan önemli bir kanal açıldı.’’

Funda 

 

‘’En önemli yanı farkındalıklarımda artış oldu. Daha önce doğru yaptığımı düşündüğüm bazı şeylerin aslında çok da doğru olmadığını gördüm. Dün kek yapımı ile ilgili bir soru sormuştum:) Bugün birlikte kek yaparken ikimiz için de çok daha keyifli olduğunu gördüm. Çocuğumla ilişkime farklı bir bakış açışı kattığını düşünüyorum. Artık arı değil çiçek olmaya çalışıyorum:) ‘’

Duygu 

 

‘’Çocukların gün içindeki döngüsünü anlamak ve buna uyumlanmak ilk dersten beni vuran en önemli çıkarımdı. Hep huzurlu, sakin kalmalarını istemenin ne kadar haksızlık olduğunu fark ettim. Aynılıklar ve farklılıkları fark etmek, tahammül etmek ve uyumlanmak da gözümü açtı diyebilirim. Çok ciddi bir farkındalık oluştu, çok teşekkür ederim.’’

Ceren 

 

‘’Bir çocuğun tavırlarının bilimsel bir temele oturmuş olduğunu görmek beni çok etkiledi.özellikle aile içi oluşması gereken zeminlerde (bütünlük ile başlayan) kendi çocukluğumda eksik kalan alanları gördüm ve kendime hedefler koydum dikkat etmem gereken hususlarda.bu eğitimde çocuk büyütürken size gerekli olan sistematikleri öğreneceksiniz ve bunlar zorlandığınızda elinizde anahtar olacak.’’

Evrim

 

‘’İlk öncelikle çocuklarımın niyetlerini tamamlayamadıklarında öfkelenmeleri beni çok tetiklerken şimdi süreci dışarıdan ve daha doğal görüp onlara ve kendime daha çok yardımcı olabiliyorum.

Çocuklarla birlikte zamanimizi elimden geldiğince aksatmamaya ve daha kaliteli geçirmeye çalışıyorum ve bağımızın güçlendiğini eş zamanlı bile görüyorum.

Kendi tetiklenmelerimi daha net görünce hayat daha net, kolay.’’

Mine

 

Kayıt için iletişim:

Kayıt için farkindalikcemberi@gmail.com adresi ile bağlantıya geçebilirsiniz.

©2018 Gunes Ulus

 • Instagram Sosyal Simge