Çocuklar güveni, korunmayı, önemsenmeyi, değerli olmayı ebeveynleriyle ilişki içerisinde deneyimlemeye ihtiyaç duyarlar. Çocuklar yeterince iyidirler. Aynı ebeveynlerin de yeterince iyi olduğu gibi. Bazen birlikte bunu yeniden hatırlamaya ve hatırlatmaya ihtiyaç duyarız.

Ebeveynin Yolculuğu

1 Şubat'ta başlıyor.

‘’Ebeveynin Yolculuğu’’ beş buluşma ve haftai çi pratiklerini içeren bir çemberdir. Modüller somatik deneyimleme, Polivagal mercek, bedensel pratikler, meditasyon deneyimleri, kişilerarası nörobiyoloji, bağlanma teorisi ve nörobilim araştırmaları ile zenginleştirilmiş bir içeriktir. Farkındalık ve öz şefkat pratikleri, içsel çocuk ve kendine ebeveynlik yapabilme pratikleri içerir.

 

Tüm bu bilgiler ışığında kendimiz ve aile ortamımızda güven ortamını içselleştirmek için çalışacağız.Tetiklenmelerimiz, içsel çocuk ve kendimize ebeveynlik yapmak ve oyunla ilişkimiz konularında kendimize doğru, hep içeriye bir keşfe çıkacağız, eş zamanlı olarak öz şefkat ve farkındalık pratikleri ile kendimizi destek vereceğiz. 

 

Bol iç çalışmalı programın katılımcılarına her hafta pratikler, ev ödevleri yollanır ve maksimum fayda sağlamaları için pratikleri uygulamaları beklenir. 

 

Modüller ve kayıt hakkındaki bilgiler aşağıda yer almaktadır. Fayda sağlamak için modüllerin tamamına katılımınız önerilir.

1.Kendi hikayemizin ebeveynliğimize yansımalarını keşfetmek:

 

‘’Kendi hikayemiz’’de içimizdeki çocuğa ve bağlanma hikayelerimize doğru bir yolculuğa çıkacağız. 

 

Çoğunlukla kişiliğimizin oturduğunu ve artık çok da değişemeyeceğimizi düşünürüz. Bu yüzden de değişebileceğimize inancımız zayıftır. İçimizden çocuğumuza çıkan otomatik tepkilerden rahatsız olsak da onları nasıl değiştireceğimizi bilemeyiz. Çocukluğumuzda ihtiyaçlarımız bakım verenlerimiz tarafından yeterince karşılanmamış olabilir. Bugün artık bir yetişkiniz ve kendi içimizdeki çocuğa ebeveynlik yapabiliriz.

 

2.Oyun ile bağ kurmak:

 

Oyunla ilgili öncelikle kendi ilişkimizi keşfe çıkacağız, sonra oyun oynamanın önündeki engelleri konuşacağız. 

 

Çocuğumuzla/bebeğimizle bağ kurmak için en değerli yollardan biri oyun ve oyunculuk. Oyuna özellikle ilişki ve bağ kurma anlamında nasıl yaklaşabiliriz, hangi oyunlar aramızdaki bağı geliştirir. Oyun oynamamızın önündeki engeller neler birlikte konuşacağız.

 

3.Sinir sistemimizle arkadaş olmak:

‘Her davranış yaşamsal bir uyumlanma tepkisidir’ Stephen Porges’un Polivagal merceği ile ebeveynliğe bakacağız.

Pek çok duygu, davranış ve düşüncenin altında fizyolojimizde olan değişimler yatıyor. Evrimsel olarak sinir sistemimiz nasıl şekillendi, bugün hangi ipuçlarını çocuklarımız ve biz tehdit olarak algılıyoruz. Sosyal ilişkilenme sistemimizi nasıl devreye alabiliriz konusunu pratiklerle keşfedeceğiz. 

 

4.Ebeveynin öz düzenlemesi:

 

‘’İhtiyaçlarımız neler, farkında mıyız? Nasıl fark edebiliriz? Geçmişte almadığımız ebeveynliği bugün kendimize nasıl sunabiliriz?’’ sorularına yanıt arayacağız. 

 

Öz bakım, mindfulness, öz şefkat pratikleri, bedensel uygulamalar ile kendi duygu düzenlememizi nasıl destekleyebiliriz konusunu hem kavramsal hem de pratikler olarak ele alacağız.

 

5.Çocukların öz düzenlemesine nasıl destek olabiliriz? 

 

Sınırlar, tamamlanma enerjisi, güven çemberi, sağlıklı onarım yapabilme konularını ele alacağız.

 

Çocuğumuz bir öfke krizi yaşarken onun fizyolojisinde neler olur, bizim fizyolojimizde neler olur, onu nasıl sakinleştirebiliriz, içimizdeki sakinliği nasıl koruyabiliriz, onarım ve önleyici bağ kurucu araçlar neler olabilir konularını ele alacağız. 

Tarihler:

Kayıt için: farkindalikcemberi@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

Program tarihleri: 1, 9, 15, 22 Şubat ve 1 Mart / 22.00-23.30 saatleri arasındadır.

Program bittikten sonraki 1 ay boyunca da incelemeniz için program kayıtları platformda yer olacaktır.  

Aralık ayı sonuna kadar erken kayıt dönemi devam etmektedir.

 

Nerede:

Online olarak internet üzerinden, Zoom programı aracılığıyla gerçekleştirilecektir.

 

Ayrıca katılımcılara bir e-öğrenme platformu sunulmaktadır. Bu platform aracılığıyla katılımcılar, katılmadıkları buluşmaların videolarını izleyebilirler, soru-cevap, destek için bu platformu kullanabilirler. Platform ile ilgili detaylı bilgi ilk buluşma sonrası paylaşılacaktır.

Katılımcı Yorumları:

''Olağanüstü koşullardan geçiyor ve ebeveynliğinde de zorlanıyorsun değil mi? Zaten doğası gereği zorlayan, kendi çocukluğunla yüzleşmeni gerektiren, yasını tutamadıklarına odaklanman ve hayatındaki hareketi, hareketsizliği ve güvenli alanlarını bilinç düzeyine çıkarıp kabul edip yoluna şefkat ile devam etmeni gerektiren bir süreç ebeveynin yolculuğu. İşte tam da bu noktada farkına varabilmek, durup süreci paylaşabilmek ve en önemlisi yolculuğuna şefkatle sahip çıkabilmeni sağlayacak donanımı veriyor sana değerli Güneş Hanım. 

 

Yalnız değilsin ve hiçbir zaman sevgi ve şefkat için geç değil! Çocukluğuna, çocuklarına, duyguların düzenlemesine ilişkin ihtiyaçlarına ve varlığın mevcudiyetine sahip çıkabilmek için birçok pratikle onarıma başlamaya ya da zaten farkındalık noktasına eriştiğin ebeveynliğinde yolculuğuna daha konforlu devam etmeye hazırsan sen de çembere katılmasın. Tadı damakta kalan, pratiklerinle seni güçlendirecek programı, her ebeveynin kendisine özellikle belirsizliğin hakim olduğu şu dönemde sunabileceği anlamlı bir hediye olarak düşünüyorum. Teşekkürler Güneş Hanım, rahatlatan ses tonunuz, gülen yüzünüz ve sabırla her soruyu cevaplayarak yolculuğumuza eşlik ettiğiniz için.''

                                                                                                                                     Kübra  

''Sizi sosyal medyadan epeydir takip ediyorum. Yazılarınız en baştan beri hep çok iyi geldi. Mutlaka okuduğum birkaç sayfadan birisiniz. Pandemi döneminde online çembere katılma şansım oldu. Gerçekten çok çok iyi geldi. Epey konuya meraklı ve araştıran biri olarak yine yeni pencereler açtınız hayatımda. Pratikleri de içine sokarak bize ebeveynlik yolculuğumuzda destek verdiniz, yol gösterdiniz. Farkındalık, mindfullnes konularını biraz takip ediyordum. Ama öz şefkat konuları geri planda kalmıştı. Hele Polivagal teoriyi hiç duymamıştım. Dün akşamdan beri üzerinde düşünüyorum ve çok mantıklı geliyor. Tüm bu açtığınız yeni yollar için çok teşekkür ediyorum.''

                                         

                                                                                                                                       Elvan

‘’İçsel çocuğumla yakınlaştıkça daha farkındalıklı ve mevcut bir anne olabilmeye başladığımı farkettim. Özellikle mini pratikler bana çok faydalı oldu. Hatta o uygulamaları niyetimi güzelde iyide tutması için devam ettirmeyi düşünüyorum. tuttuğunuz alan için şükran duyuyorum.’’ 

                                                                                                                                     Reyhan

 

''Programla ilgili en büyük katkı kendi içsel çocuk çalışmamı yaparken edindiğim farkındalıklar.Kendime şefkat göstermeyi öğrenmek, tetiklenme hallerimi çalışarak fark etmek ve sinir sistemimi tanıdıkça çok daha keyifli bi yerden bakabilmek. Ayrıca çocuklarımla oyun ile bağ kurmanın farkındalıkları. Kendimi mükemmel değilim suçlamalarımdan sıyırıp en iyisini yapabildiğime inanmak. Açıkcası benim icin her alanda çok verimli oldu kendimin alan ihtiyacını görüp o küçük adımlar ile uyguladıkça beden dilime ilişkilerime ne kadar olumlu yansıdığını gördüm.''

                                                                                                                                      Semra


 

''Pandemi döneminde online çembere katılma şansım oldu. Gerçekten çok çok iyi geldi. Epey konuya meraklı ve araştıran biri olarak yine yeni pencereler açtınız hayatımda. Pratikleri de içine sokarak bize ebeveynlik yolculuğumuzda destek verdiniz, yol gösterdiniz. Farkındalık, mindfullnes konularını biraz takip ediyordum. Ama öz şefkat konuları geri planda kalmıştı. Hele Polivagal teoriyi hiç duymamıştım. Dün akşamdan beri üzerinde düşünüyorum ve çok mantıklı geliyor. Tüm bu açtığınız yeni yollar için çok teşekkür ediyorum.'' 

                                                                                                                                     Elvan


 

''Bir çok farkındalık, kendim ve çocuğumla ilgili anlamam ve geliştirmem gereken alanları fark etmek ve bunun için yapabileceklerimi keşfettiğim bir süreç geçirdim. Bu yüzden teşekkürüm inanın çok içten ve gerçek.''

                                                                                                                                      Evren

 

‘’Önemli farkındalıklar yaşadım. Yaptığımız pratikler sayesinde zor anlarla daha kolay başa çıkma yolları öğrendim. Çocuğuma daha iyi bir ebeveyn olma niyetim için önemli bir adım attığımı düşünüyorum.’’ 

                                                                                                                                     Elvan 

©2018 Gunes Ulus

  • Instagram Sosyal Simge