Çocuklar güveni, korunmayı, önemsenmeyi, değerli olmayı ebeveynleriyle ilişki içerisinde deneyimlemeye ihtiyaç duyarlar. Çocuklar yeterince iyidirler. Aynı ebeveynlerin de yeterince iyi olduğu gibi. Bazen birlikte bunu yeniden hatırlamaya ve hatırlatmaya ihtiyaç duyarız.

Ebeveynin Yolculuğu

Farkındalıkla Ebeveynlik Yolculuğunda öncelikle kendi sinir sistemimiz ve çocuğumuzun sinir sistemi tanışacağız. Kriz anlarında önce kendimizden başlayarak çocuğumuzla birlikte nasıl öz düzenleme yapacağımızı deneyimleyeceğiz. Nörobilim merceğinden farkındalık, öz-şefkat, somatik pratiklerle ebeveynliğe yaklaşarak, oyunla ilişkimizi yeniden keşfedecek ve çocuğumuzla birlikte daha güvenli bir aile ortamı oluşturarak ilişkilerimizi nasıl düzenleyebiliriz sorusunu birlikte araştıracak ve bol bol iç çalışmalar yapacağız. 

1.Kendi hikayemizin ebeveynliğimize yansımalarını keşfetmek:

 

Çoğunlukla kişiliğimizin oturduğunu ve artık çok da değişemeyeceğimizi düşünürüz. Bu yüzden de değişebileceğimize inancımız zayıftır. İçimizden çocuğumuza çıkan otomatik tepkilerden rahatsız olsak da onları nasıl değiştireceğimizi bilemeyiz. Çocukluğumuzda ihtiyaçlarımız bakım verenlerimiz tarafından yeterince karşılanmamış olabilir. Bugün artık bir yetişkiniz ve kendi içimizdeki çocuğa yendiden ebeveynlik yapabiliriz.

 

2.Oyun ile bağ kurmak:  

 

Çocuğumuzla/bebeğimizle bağ kurmak için en değerli yollardan biri oyun ve oyunculuk. Oyuna özellikle ilişki ve bağ kurma anlamında nasıl yaklaşabiliriz, hangi oyunlar aramızdaki bağı geliştirir. Oyun oynamamızın önündeki engeller neler birlikte konuşacağız. 

 

3.Sinir sistemimizi tanımak, sinir sistemimizle arkadaş olmak:

 

Pek çok duygu, davranış ve düşüncenin altında fizyolojimizde olan değişimler yatıyor. Evrimsel olarak sinir sistemimiz nasıl şekillendi, bugün hangi ipuçlarını çocuklarımız ve biz tehdit olarak algılıyoruz. Sosyal ilişkilenme sistemimizi nasıl devreye alabiliriz konusunu pratiklerle keşfedeceğiz. 

 

4.Ebeveynin öz düzenlemesi:

 

Öz bakım, mindfulness, öz şefkat pratikleri, bedensel uygulamalar ile kendi duygu düzenlememizi nasıl destekleyebiliriz konusunu hem kavramsal hem de pratikler olarak ele alacağız. 

 

5.Çocukların öz düzenlemesine nasıl destek olabiliriz? 

 

Çocuğumuz bir öfke krizi yaşarken onun fizyolojisinde neler olur, bizim fizyolojimizde neler olur, onu nasıl sakinleştirebiliriz, içimizdeki sakinliği nasıl koruyabiliriz, onarım ve önleyici bağ kurucu araçlar neler olabilir konularını ele alacağız. 

Katılımcı Yorumları:

''Olağanüstü koşullardan geçiyor ve ebeveynliğinde de zorlanıyorsun değil mi? Zaten doğası gereği zorlayan, kendi çocukluğunla yüzleşmeni gerektiren, yasını tutamadıklarına odaklanman ve hayatındaki hareketi, hareketsizliği ve güvenli alanlarını bilinç düzeyine çıkarıp kabul edip yoluna şefkat ile devam etmeni gerektiren bir süreç ebeveynin yolculuğu. İşte tam da bu noktada farkına varabilmek, durup süreci paylaşabilmek ve en önemlisi yolculuğuna şefkatle sahip çıkabilmeni sağlayacak donanımı veriyor sana değerli Güneş Hanım. 

 

Yalnız değilsin ve hiçbir zaman sevgi ve şefkat için geç değil! Çocukluğuna, çocuklarına, duyguların düzenlemesine ilişkin ihtiyaçlarına ve varlığın mevcudiyetine sahip çıkabilmek için birçok pratikle onarıma başlamaya ya da zaten farkındalık noktasına eriştiğin ebeveynliğinde yolculuğuna daha konforlu devam etmeye hazırsan sen de çembere katılmasın. Tadı damakta kalan, pratiklerinle seni güçlendirecek programı, her ebeveynin kendisine özellikle belirsizliğin hakim olduğu şu dönemde sunabileceği anlamlı bir hediye olarak düşünüyorum. Teşekkürler Güneş Hanım, rahatlatan ses tonunuz, gülen yüzünüz ve sabırla her soruyu cevaplayarak yolculuğumuza eşlik ettiğiniz için.''

                                                                                                                        Kübra  

''Sizi sosyal medyadan epeydir takip ediyorum. Yazılarınız en baştan beri hep çok iyi geldi. Mutlaka okuduğum birkaç sayfadan birisiniz. Pandemi döneminde online çembere katılma şansım oldu. Gerçekten çok çok iyi geldi. Epey konuya meraklı ve araştıran biri olarak yine yeni pencereler açtınız hayatımda. Pratikleri de içine sokarak bize ebeveynlik yolculuğumuzda destek verdiniz, yol gösterdiniz. Farkındalık, mindfullnes konularını biraz takip ediyordum. Ama öz şefkat konuları geri planda kalmıştı. Hele Polivagal teoriyi hiç duymamıştım. Dün akşamdan beri üzerinde düşünüyorum ve çok mantıklı geliyor. Tüm bu açtığınız yeni yollar için çok teşekkür ediyorum.''

                                         

                                                                                                                        Elvan

©2018 Gunes Ulus

  • Instagram Sosyal Simge