top of page

Çocuğumuzla bağ kurabilmek için 

asla geç değildir.

Ebeveynlerin çocuklarıyla otomatik olarak duygusal bağ kurabilmeleri beklenir ancak bu her zaman mümkün olmayabilir. 

 

Çocuklarımızı sevmediğimizden ya da onlar için her şeyi vermeyeceğimizden değil, kendi çocukluğumuzda, bu duygusal bağların bizimle kurulmamış olması bizi engeller. Sıra kendi çocuğumuzla bu duygusal bağı kurabilmeye geldiğinde, kendimiz bunu deneyimlememiş olduğumuz için çocuğumuzla bağ kurmayı nasıl  yapacağımızı bilmiyor olabiliriz.

Bağlanma kavramını anlamak ve anlamlandırmak zor olsa da karşımızdaki kişi ile bağ kurma, duygusal bağ kurma fikri hepimiz için daha tanıdık. Bazen bazı insanlarla duygusal bağ kurmak bizim için kolayken bazı zamanlarda bu duygusal bağı yakalamak zordur. 

 

Duygusal bağ kurabilmek, ilişkilerde güven ve neşe duygularını hissettirir. 

 

Günümüzde ebeveynlik oldukça zor. Çünkü bir çocukla birlikte büyürken, her şeyi doğru yapmamız gerektiğine dair çok ciddi bir baskı altında hissediyoruz. Bazen de gerçekçi olmayan ebeveynlik beklentilerine giriyoruz ya da mükemmel ebeveynlik yapmak istiyoruz. 

 

Sürekli her şeyi doğru yapmak, sürekli uyumlanmak, çocuğumuza zarar vermeden rutinleri sürdürmek için disiplin dengesini korumaya çalışıyoruz. Araştırmalar çocuklarımız için ‘’yeterince iyi ebeveyn olmanın’’ yeterli olduğunu söylüyor. 

 

Yeterince iyi ebeveyn, yapabildiğinin en iyisini yapmaya çalışan ve bazen de yapamayan ebeveynlerdir. Çünkü hepimiz insanız ve her zaman hata yapabiliriz. Ancak düştüğümüzde, hata yaptığımızda ayağa kalkar ve onarma çabası içerisine gireriz ve yeniden bağ kurarız. 

 

Bu yeniden bağ kurma ve onarma anları çocuklar ve ikili ilişkimiz açısından önemlidir. Eğer bu yeniden bağ kurma anlarını biz kendi geçmişimizde yaşamadıysak nasıl yapacağımıza dair bir fikrimiz de olmayabilir. Çocukken bakım verenlerimiz bizimle bunu deneyimlemelerse kendi çocuğumuzla deneyimlemekte zorlanabiliriz. Hatta bize tuhaf gelebilir. 

 

Asla geç değildir. Onarım için en doğru gün bugündür. 

Çocuğumuzla yeniden duygusal bağlar kurabilmek niyetle yola çıkıyoruz ve uygulama için denemeler yapacağız. ‘’Asla Geç Değildir’’ webinarı ile amacımız çocuklarımızla duygusal bağlar kurabilmek için farkındalık oluşturmak ve sizinle bazı araçlar paylaşmak. 

400 TL + KDV

Gunes-231.jpg
Tarih:

Webinarımız gerçekleştirilmiştir. Kaydı aşağıdaki linkten satın alarak izleyebilirsiniz. 

Sorularınız için:

farkindalikcemberi@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

Image by Eric Rothermel
bottom of page