top of page
WhatsApp Image 2023-01-12 at 22.02_edited.jpg

Ruhun Şarkısı:
Doğum Hikayemizin Ayak İzleri-Online

‘’Doğu Afrika'da derin ilişki sanatının daha doğmadan beslendiği bir kabile var. Bu kabilede, bir çocuğun doğum tarihi, diğer köylerde olduğu gibi, onun gerçek doğum günü veya ana rahmine düştüğü gün değildir.

 

Bu kabile için doğum tarihi, bir çocuğun ilk kez annenin zihninde bir düşünce olduğu zamandır. Çocuk sahibi olma niyetinin farkında olan anne, bir ağacın altına tek başına oturmaya gider. Orada oturur ve gebe kalmayı umduğu çocuğun şarkısını duyana kadar dinler. Bunu duyduktan sonra köye geri döner ve babasına öğretir.

 

Bebek dünyaya geldikten sonra anne karnındaki bebeğe şarkı söyler. Sonra da köyün yaşlı kadınlarına ve ebelerine öğretir ki doğum sırasında ve mucizevi doğum anında çocuk onun şarkısıyla karşılansın.

 

Doğumdan sonra tüm köylüler yeni üyelerinin şarkısını öğrenir ve düştüğünde ya da yaralandığında çocuğa söyler. Şarkı zafer, ritüeller ve kabul törenlerinde söylenir…’’ 

J. Kornfield

 

Doğum hikayemiz yaşamımızda izler bırakır.

Bir şeylere başlama motivasyonumuz az olabilir, erkenci olabiliriz ya da hep geç kalıyor olabiliriz. İşlerimizi hep geciktirdiğimizi fark ediyor olabiliriz. İzler yaşamımızda kendilerini farklı şekillerde gösterebilirler. Bunlar, günlük yaşamda her birimizi etkileyen doğum izlerimizin örnekleri olabilir.  

 

Her birimiz eşsiz benzersiz bir özle dünyaya geliriz. Peki ne olur da kendimizi başarısız, yaramaz, zorlu ya da bencil gibi sıfatlarla betimleriz?

 

Çoğu zaman çevremizden sık duyduğumuz hikayeler önce etiketlerimiz olur, üzerimize yapışır. Yeterince uzun zaman bizimle olduklarında da artık bizi tanımladıklarını düşünürüz. Oysa dinleyebilirsek, her birimizin çok değerli bir hikayesi var....

 

Bu atölye çalışmasında ruhumuzun şarkısını dinlemek için bir araya geliyoruz. Bunun için oldukça yavaşlayarak bedenimizle bağ kuracağız.

Böylece duyabileceğiz.

 

Konularımız:

  • Somatik bluprint nedir?

  • Etiketler nedir, nasıl oluşurlar, yaşamımızda nasıl bir yeri vardır?

  • Doğum izlerimiz nelerdir ve yaşamımıza olası etkileri neler olabilir?

  • Doğum izleri kişiler arası ilişkilerimizi nasıl etkiler?

 

Çalışma deneyimseldir, kısıtlı sayıda kontenjanımız mevcuttur, toplam süre 4,5 saattir ve 3 oturum şeklinde gerçekleştirilecektir. Yeni tarihler duyurulacaktır.

Bu çalışma çocuğumuzun doğum hikayesi ile ilgili değildir, kendi doğum hikayemizle çalışmak üzerinedir. 

Gunes-231.jpg
Program Tarihi:

Online olarak bulunduğunuz yerden webinara katılabilirsiniz. Programa canlı katılım önerilmektedir.  

Sorularınız için:

Tüm sorularınız için farkindalikcemberi@gmail.com adresinden iletişime geçebilirsiniz. 

Image by Eric Rothermel
bottom of page