top of page

Çocuklar güveni, korunmayı, önemsenmeyi, değerli olmayı ebeveynleriyle ilişki içerisinde deneyimlemeye ihtiyaç duyarlar.

Çocuklar yeterince iyidirler.

Aynı ebeveynlerin de

yeterince iyi olduğu gibi.

Bazen birlikte bunu yeniden

hatırlamaya ve hatırlatmaya

ihtiyaç duyarız.

Ebeveynin Yolculuğu
 

  • ‘’Davranışlarımın nedenlerini anlayamıyorum’’

  • ‘’Çoğu zaman tepkisel davranıyorum ve sonra pişman oluyorum’’

  • ‘’Kendimi sakinleştiremediğim için çocuğumu nasıl yatıştıracağımı bilmiyorum’’

  • ‘’Çocuğumun davranışlarını anlamlandıramıyorum’’

 

‘’Ebeveynin Yolculuğu’’nda yukarıdaki sorulara birlikte yanıtlar arayacağız. 

 

Ebeveynin Yolculuğu, beş buluşma ve hafta içi pratiklerini içeren bir ebeveyn çemberidir. Modüller, sinir sistemi bilgisi, somatik egzersizler, polivagal teori, meditasyon deneyimi, kişilerarası nörobiyoloji, bağlanma teorisi ve nörobilim araştırmaları ile zenginleştirilmiştir. Farkındalık, öz şefkat pratikleri, içsel çocuk, kendine ebeveynlik yapabilme pratiklerini içerir.

 

Tüm bu bilgiler ışığında aile ortamında güven duygusunu bedenselleştirmek için çalışacağız. Yoğun bireysel iç çalışma içeren program, toplam 10 saat sürecek olan beş buluşmayı içerir. Katılımcılarla her hafta farklı pratikler paylaşılır.

Tarihler: 9, 16, 23, 30 Temmuz ve 6 Ağustos 2024

Saat: 21.00-23.00- Online

Kayıt için aşağıdaki kırmızı butonu kullanabilirsiniz.  

1750+KDV

jenerik.JPG

MODÜLLER

1.Kendi hikayemizin ebeveynliğimize

yansımalarını keşfetmek

‘’Kendi hikayemiz’’de içimizdeki çocuğa ve bağlanma hikayelerimize doğru bir yolculuğa çıkacağız. Çoğunlukla kişiliğimizin oturduğunu ve artık çok da değişemeyeceğimizi düşünürüz. Bu yüzden de değişebileceğimize inancımız zayıftır. İçimizden çocuğumuza çıkan otomatik tepkilerden rahatsız olsak da onları nasıl değiştireceğimizi bilemeyiz. Çocukluğumuzda ihtiyaçlarımız bakım verenlerimiz tarafından yeterince karşılanmamış olabilir. Bugün artık bir yetişkiniz ve kendi içimizdeki çocuğa ebeveynlik yapabiliriz.

kendihikayemiz2.jpg
oyun.jpg

2.Oyun ile bağ kurmak

Oyunla ilgili öncelikle kendi ilişkimizi keşfe çıkacağız, sonra oyun oynamanın önündeki engelleri konuşacağız.

Çocuğumuzla/bebeğimizle bağ kurmak için en değerli yollardan biri oyun ve oyunculuk. Oyuna özellikle ilişki ve bağ kurma anlamında nasıl yaklaşabiliriz, hangi oyunlar aramızdaki bağı geliştirir. Oyun oynamamızın önündeki engeller neler birlikte konuşacağız.

3.Sinir sistemimizle arkadaş olmak

‘Her davranış yaşamsal bir uyumlanma tepkisidir’ Stephen Porges’un Polivagal merceği ile ebeveynliğe bakacağız.

Pek çok duygu, davranış ve düşüncenin altında fizyolojimizde olan değişimler yatıyor. Evrimsel olarak sinir sistemimiz nasıl şekillendi, bugün hangi ipuçlarını çocuklarımız ve biz tehdit olarak algılıyoruz. Sosyal ilişkilenme sistemimizi nasıl devreye alabiliriz konusunu pratiklerle keşfedeceğiz.

sinirsistemidost1.jpg
ebeveyninozduzenlemesi.jpg

4.Ebeveynin öz düzenlemesi

‘’İhtiyaçlarımız neler, farkında mıyız? Nasıl fark edebiliriz? Geçmişte almadığımız ebeveynliği bugün kendimize nasıl sunabiliriz?’’ sorularına yanıt arayacağız.

Öz bakım, mindfulness, öz şefkat pratikleri, bedensel uygulamalar ile kendi duygu düzenlememizi nasıl destekleyebiliriz konusunu hem kavramsal hem de pratiklerle ele alacağız.

5.Çocukların öz düzenlemesine

nasıl destek olabiliriz?

Sınırlar, tamamlanma enerjisi, güven çemberi, sağlıklı

onarım yapabilme konularını ele alacağız.

Çocuğumuz bir öfke krizi yaşarken onun fizyolojisinde neler olur, bizim fizyolojimizde neler olur, onu nasıl sakinleştirebiliriz, içimizdeki sakinliği nasıl koruyabiliriz, onarım için bağ kurucu araçlar neler olabilir konularını ele alacağız.

cocukicinozduzenleme2.JPG
Program tarihleri:

9, 16, 23, 30 Temmuz ve 6 Ağustos 2024,

21.00-23.00 / Online 

Webinarlar Zoom Platformu üzerinden canlı yayın olarak gerçekleştirilmektedir. 

Program kayıtlarına, program bitiminden sonraki üç ay süresince erişim sağlanmaktadır. 

Sorularınız için:

farkindalikcemberi@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

Japanese Calendar

KATILIMCI YORUMLARI

“Olağanüstü koşullardan geçiyor ve ebeveynliğinde de zorlanıyorsun değil mi? Zaten doğası gereği zorlayan, kendi çocukluğunla yüzleşmeni gerektiren, yasını tutamadıklarına odaklanman ve hayatındaki hareketi, hareketsizliği ve güvenli alanlarını bilinç düzeyine çıkarıp kabul edip yoluna şefkat ile devam etmeni gerektiren bir süreç ebeveynin yolculuğu. İşte tam da bu noktada farkına varabilmek, durup süreci paylaşabilmek ve en önemlisi yolculuğuna şefkatle sahip çıkabilmeni sağlayacak donanımı veriyor sana değerli Güneş Hanım.
Yalnız değilsin ve hiçbir zaman sevgi ve şefkat için geç değil! Çocukluğuna, çocuklarına, duyguların düzenlemesine ilişkin ihtiyaçlarına ve varlığın mevcudiyetine sahip çıkabilmek için birçok pratikle onarıma başlamaya ya da zaten farkındalık noktasına eriştiğin ebeveynliğinde yolculuğuna daha konforlu devam etmeye hazırsan sen de çembere katılmasın. Tadı damakta kalan, pratiklerinle seni güçlendirecek programı, her ebeveynin kendisine özellikle belirsizliğin hakim olduğu şu dönemde sunabileceği anlamlı bir hediye olarak düşünüyorum. Teşekkürler Güneş Hanım, rahatlatan ses tonunuz, gülen yüzünüz ve sabırla her soruyu cevaplayarak yolculuğumuza eşlik ettiğiniz için."

KÜBRA

bottom of page